Pielęgnacja
Terenów
Zielonych
Home
/ Usługi / Zakładanie Trawników

Zakładanie Trawników

Zadbany, równomierny, dokładnie przystrzyzony trawnik jest podstawą aranżacji każdego ogrodu.

Nawet jeśli najważniejszym jego elementem są efektowne rośliny, koniecznie należy zadbać, także o piękną trawę. Jedną z naszych specjalizacji jest zakładanie trawników. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej dziedzinie możemy stworzyć idealny trawnik w każdym miejscu.

Zakładanie i pielęgnacja trawników Śląsk

Współpracę zawsze rozpoczynamy od rozpoznania oczekiwań klienta. Aby przygotować prejekt, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, jakie będzie przeznaczenie trawnika w ogrodzie, czy ma on spełnić funkcję rekreacyjną, czy jedynie dekoracyjną. Bardzo ważne jest także ukształtowanie terenu i rodzaj gleby. Po zebraniu wszystkich informacji decydujemy, jaką metodą przeprowadzić zakładanie trawnika.

Zakładanie Trawników nr 1 Zakładanie Trawników nr 2 Zakładanie Trawników nr 3 Zakładanie Trawników nr 4

Solidne przygotowanie terenu

Niezależnie od tego, czy klient zdecydował się na trawę z rolki, czy na siew, przygotowanie podłoża wygląda tak samo. Prace zawsze rozpoczynają się od dokładnego uprzątnięcia terenu z pozostałości po budowie czy remoncie oraz usunięcia kamieni i korzeni. Następnym krokiem jest pozbycie się starej trawy za pomocą glebogryzarki i spulchnienie ziemi. Na tym etapie przeprowadza się także niwelację terenu.

Jeśli mamy do czynienia ze słabo przepuszczalnym podłożem, wykonujemy drenaż, który zabezpieczy trawnik przed powstawaniem zastojów wody po deszczu. Następnie w zależności od potrzeb i życzeń klienta, rozkładana jest instalacja nawadniająca i oświetleniowa. W dalszej kolejności ziemia zostaje wymieszana z długo uwalniającymi się nawozami, dzięki którym trawnik będzie dobrze odżywiony, bujny i intensywnie zielony przez cały sezon. Jeśli podłoże tego wymaga, dodatkowo wzbogacamy je hydrożelem, który sprawi, że w przyszłości będzie zatrzymywało się w nim więcej wody.

Po dokładnym wyrównaniu i zwalcowaniu terenu możemy przystąpić od wysiewania trawy lub rozkładania jej z rolek.

Skontaktuj się z nami

Trawnik z siewu

Skontaktuj się z nami

Zakładanie trawników metodą siewu najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią, ewentualnie cały rok, jeśli przewidziane jest jednocześnie wykonanie automatycznego systemu nawadniania. Po przygotowaniu terenu dobieramy odpowiednią mieszankę traw dla danego ogrodu. Dzięki temu nawet miejsca, w których trawa jest szczególnie narażona na zadeptywanie, niszczenie podczas uprawiania sportu, czy zabaw dzieci, będą wyglądały doskonale. Siew przeprowadzamy za pomocą specjalnego siewnika, stosując odpowiednią ilość nasion do powierzchni terenu. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli zastosujemy zbyt mało nasion, to powstaną puste miejsca, w których zaczną rozwijać się chwasty. Jeśli natomiast wysiejemy ich zbyt dużo, źdźbła zaczną obumierać i mogą się pojawić choroby. Po zakończeniu siewu nasiona przykrywane są ok. 1 cm warstwą ziemi wymieszanej z wieloskładnikowym nawozem, w celu zabezpieczenia ich przed wydmuchiwaniem przez wiatr i wyjadaniem przez ptaki.

Trawnik z rolki

Skontaktuj się z nami

Najszybszą metodą uzyskania pięknego trawnika w ogrodzie jest trawa z rolki. Jest ona uprawiana na specjalnych polach produkcyjnych, a następnie rolowana i przywożona na miejsce docelowe. Dzięki tej metodzie możliwe jest zakładanie trawników nawet w październiku czy listopadzie. Poza tym w porównaniu do siewu, decydując się na trawę z rolki, możemy cieszyć się idealnym trawnikiem o ok. 2 miesiące szybciej.

Oferujemy także zakładanie trawników metodą hydrosiewu, która polega na natryskowym rozprowadzaniu na powierzchni gruntu mulczu substratu torfowego, nawozów i nasion trawy. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku trudnodostępnych miejsc jak np. skarpy. Często metodę hydrosiewu stosujemy również na dużych powierzchniach.

Mulcz chroni nasiona przed podmuchami wiatru i ptakami.

Pomaga również utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, a zastosowana mieszanka nawozów, którą zawiera, gwarantuje powstanie gęstego trawnika bez problemów z adaptacją, nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Największą zaletą tej metody jest to, że nie jest ona kosztowna, a do tego szybka w realizacji.

Poza tym jest znacznie mniejsze ryzyko, że efekty naszej pracy zostaną zniszczone przez ulewny deszcz lub inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Wysiana w ten sposób trawa wschodzi już po 7 dniach. Wbrew pozorom hydrosiew jest trudną metodą zakładania trawników, wymagającą sporej wiedzy, odpowiedniego przygotowania podłoża i mieszanki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w stosowaniu tej techniki możemy uzyskać nawet na trudnym pod względem ukształtowania terenie, wysokiej jakości trawnik, nieróżniący się od tego z rolki czy tradycyjnego siewu.

Trawnik z mieszanki

Skontaktuj się z nami

Bardzo efektywną metodą zakładania trawników, szczególnie gdy do czynienia mamy z dużym lub trudnym terenem, jest zastosowanie mieszanki złożonej z podłoża i nasion traw. Po przygotowaniu gruntu jest ona równomiernie nanoszona na całą powierzchnię, na której ma powstać trawnik. Kilka centymetrów mieszanki jest równomiernie nanoszone bezpośrednio na przygotowane wcześniej podłoże. Metoda ta pozwala w kilka tygodni uzyskać trawnik o jakości porównywalnej z trawą z rolki. Dzieje się tak, ponieważ składniki substratu są ze sobą idealnie wymieszane, co sprawia, że wzrost trawy jest bardziej równomierny. Poza tym świeżo założony w ten sposób trawnik jest bardziej odporny na takie czynniki zewnętrzne jak wiatr, czy ptaki. Wyeliminowany zostaje także problem chwastów, które zostają stłumione.

Niezależnie od wybranej metody zakładania trawnika, wszystkie prace wykonujemy z dużą starannością. Wykorzystujemy profesjonalny sprzęt, nasiona traw renomowanych producentów i najwyższej jakości nawozy.

Pozwala nam to uzyskać w każdym miejscu dywanowy, soczyście zielony trawnik, który będzie dumą Twojego ogrodu.

Pielęgnacja

Niezależnie od metody, którą został założony trawnik, jego utrzymanie w dobrym stanie wymaga przede wszystkim systematycznego nawadniania. Częstotliwość podlewania należy uzależnić nie tylko od częstotliwości opadów, ale także rodzaju gleby oraz stopnia nasłonecznienia trawnika. Oprócz regularnego podlewania konieczne jest także koszenie i nawożenie trawnika. Zabiegi te wbrew pozorom są dość wymagające.

Powierzając nam to zadanie, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i zyskasz gwarancję, że Twój trawnik przez cały sezon będzie wyglądał olśniewająco.

Jeśli masz pytania, napisz do nas lub zadzwoń i umów się na rozmowę z naszym specjalistą.

Jeśli masz pytania, napisz do nas lub zadzwoń i umów się na rozmowę z naszym specjalistą.